Урок української мови в 7 класі
Тема. Правопис прислівників через дефіс і разом.
Мета: ознайомити учнів з правилами написання прислівників через дефіс, разом ;
домогтися практичного засвоєння ними цих правил; знаходити вивчені орфограми й пояснювати їх за допомогою правил, правильно писати слова з вивченими орфограмами; знаходити приклади на вивчені правила; узагальнювати й систематизувати вивчені відомості про прислівник, його граматичні й морфологічні ознаки, лексичне значення, правопис, синтаксичну роль;
формувати навички самостійної роботи та роботи в групах; формувати навички практичного застосування теоретичних знань, правильного використання в усному й писемному мовленні; сприяти розвиткові логічного мислення учнів, збагаченню їх лексичного запасу; умінню користуватися словниками; прищеплювати учням сталий інтерес до навчання;
виховувати в учнів любов до рідної мови, гордість за її милозвучність та багатство.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань з елементами випереджального навчання
Обладнання: роздавальний матеріал, картки для групової роботи, ІКТ, навчальні презентації, підручник О.П.Глазова Українська мова 7 клас
Хід уроку
І. Організаційний момент
Добрий день! Починаємо урок української мови. Я бажаю вам гарного настрою й легкого засвоєння теми (смайлик). Девіз нашого уроку (слайд №1)
Думати швидко,
Відповідати чітко,
Творчо працювати,
Каліграфічно писати.
Я думаю, що ми з вами цього обов'язково досягнемо, адже ви… ( вголос читаємо надписи на пелюстках квітки, що знаходиться на дошці): розумні, уважні, креативні, кмітливі, цілеспрямовані, спостережливі
Для сьогоднішньої роботи ми заздалегідь створили групи, у яких ви будете працювати.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Поки ми з вами налаштовувалися на роботу до нас залетіли хмаринки слів. Пропоную вам з хмаринок вибрати опорні слова та скласти зв'язну розповідь:
І гр. – про прислівник;
ІІ гр. – про ступені порівняння прислівників;
ІІІ гр. – написання и, і в кінц іприслівників
ІІІ. Оголошення теми уроку
Беручи до уваги тему уроку ,поставте перед собою завдання (слайд №2)
Я дізнаюсь…
Я навчусь…
Я зрозумію…
Спробуйте визначити, як цей матеріал ви застосуєте в житті.
ІV. Опрацювання матеріалу уроку.
1. Робота з підручником с. 190. Правопис прислівників через дефіс.
Кожна з груп пояснює пояснює правило з відповідної колонки. Складаємо ментальну карту на дошці і в зошитах.
2. Словниковий диктант (слайд №3). Кожна група пояснює по три слова.
По\українськи, часто\густо, будь\де, по\іншому, хтозна\куди, високо\високо, як\небудь, по\перше, тихо\тихо.
3. Дослідження– спостереження (слайд №4). Записати й запам’ятати правопис слів. Скласти речення з одним з них.
Віч-на-віч, пліч-о-пліч, всього-на-всього, коли-не-коли, будь-що-будь, де-не-де
4. Лінгвістичне дослідження-спостереження (слайд №5).Розглянемо написання слів
на-гора , по-латині. За допомогою Тлумачного словника дізнатися значення слів. Скласти речення з одним із цих слів.
5. Пояснення вчителя. Правопис прислівників разом. Складання ментальної карти на дошці і в зошитах.
Де-, аби-, ні-, ані-, що-, -сь - пишемо разом
6. Гра «Мовний футбол». Утворимо прислівники з додаванням частки, щоб ці слова писали разом.
Як – ніяк, де – абиде, коли – колись, трохи – анітрохи, далі – дедалі, куди – абикуди.
Завдання по групах: записати по три прислівника, які б з частками писали разом, з одним скласти речення.
V. Закріплення матеріалу
1. Робота з текстом.
У Біблії сказано, що любити ближнього потрібно, як самого себе. Ти не зможеш по-справжньому любити інших, ставитися до всіх по-людськи, якщо відчуваєш зневагу до самого себе. Постає, на перший погляд, не зовсім по-релігійному, але це біблійне твердження. Що означає — поважати себе? Передусім потрібно турбуватися про своє здоров’я, по-належному стежити за гігієною тіла, не одягатися абияк, не лише в школі, а й будь-коли знаходити час для навчання й духовного збагачення, дбати про порядок у своєму помешканні, на робочому місці. Недотримання цих правил — вияв зневаги не лише до себе, а й до інших людей, із якими спілкуєшся в ш колі, на вулиці, будь-де. А байдужість стосовно себе чи інших людей, із якими ти спілкуєш ся віч-на-віч, — крайня форма неповаги й ознака деградації особистості.
За В. Андрощуком
- Визначити тему тексту, головну думку
І група
- Визначимо прислівники, пояснимо їх правопис
ІІ група
- Робота з Тлумачним словником. Пояснити значення слова «деградація»
ІІІ група
- Як ви розумієте біблійний вислів: Люби ближнього, як самого себе.
2. Перегляд буктрейлера на тему: «Правопис прислівників через дефіс і разом»
- Коли прислівники пишемо через дефіс? Разом?
3. Пояснення вчителя. Розглянемо останню сторінку буктрейлера.
- Коли «по» буде префіксом? Прийменником?
VІ. Підсумок уроку.
1. Лінгвістична гра «Добери синонім»(слайд №6)
Будь-коли – коли завгодно
Абияк - недбало
Щодуху - швидко
Тишком-нишком – потай
Ледве-ледве – насилу
Де-не-де - місцями
2. Урок добігає кінця, чи вирішили ви ті завдання, які ставили перед собою на початку уроку
3. Оцінювання
4. Подяка за урок (слайд №7)
VІІ.Домашнє завдання (диференційоване)(слайд №8)
-
І група. Вивчити матеріал п. 34. Написати міні-твір, використовуючи прислівники,що пишуться разом та через дефіс, на тему: «Люби ближнього, як самого себе».
-
ІІ група. Вивчити матеріал п. 34. Скласти словниковий диктант: правопис прислівників разом та через дефіс.
-
ІІІ група. Вивчити матеріал п. 34. Виконати вправу 413